Tilmeld nyhedsbrev
Så holder vi dig opdateret.

Omvurdering 2021 og opgørelse af boligskattelån

Vurderingsstyrelsen er gået i gang med at sende 2021-omvurderinger til ejerne af ejendomme, hvor der skete større ændringer i perioden 1. januar 2020 til 1. marts 2021. Foreløbig har de kun udsendt små mængder, men de forventer, at de resterende lander hos boligejerne i løbet af de kommende uger.

Læs mere på vurderingsportalen.dk/omvurdering

Opgørelse over boligskattelån

Vurderingsstyrelsen er også gået i gang med at sende den låneopgørelse, de tidligere har varslet. Det er en opgørelse, som Vurderingsstyrelsen er lovmæssigt forpligtet til at sende en gang om året til de boligejere, der har lån. Den vil normalt komme i starten af året, men i år er den desværre blevet forsinket.

  1. Lånene er opgjort pr. 1. januar 2025. Det betyder:
    1. Opgørelsen viser ikke de renter, der er løbet på lånene siden 1. januar.
    2. Hvis boligejer har lavet en frivillig indbetaling, men ikke har indfriet lånet helt, vil lånet fremgå, som det så ud den 1. januar 2025.
  2. Boligejer kan logge på skat.dk og se en opdateret oversigt med alle detaljer om sine lån.


Læs mere på vurderingsportalen.dk/laaneopgoerelse

Opfordring på vej til ejere af særlige ejerboliger om at tjekke BBR

I løbet af oktober planlægger Vurderingsstyrelsen at sende en opfordring til ejerne af de ejerboliger, der vurderes i ulige år, og som derfor endnu ikke har fået deres første vurdering i det nye ejendomsvurderingssystem. Vurderingsstyrelsen opfordrer ejerne til at tjekke, at de oplysninger, der er registreret i BBR, om deres ejendom er korrekte. Formålet er blandt andet at nå ud til ejere af ejerboliger, hvor der er registreret erhvervsareal, men hvor der i praksis ikke har været erhvervsanvendelse pr. 1/1 2020. I så fald vil Vurderingsstyrelsen nemlig se på, om de vurderer dem korrekt.

Læs mere om vurdering af særlige ejerboliger på vurderingsportalen.dk/saerlig-ejerbolig

Facebook
Twitter
LinkedIn